Wylewki Styrobetonowe WOLPLAN ST
Co to jest wylewka styrobetonowa?
Styrobeton – Zacznijmy od tego, że nasz styrobeton to gotowa masa samorozlewna, składająca się z granulatu polistyrenowego oraz spoiwa cementowego. Styrobeton podawany jest za pomocą pompy ślimakowej, posiada właściwości ocieplające i wygłuszające.
Zastosowanie wylewek styrobetonowych
Styrobeton WOLPLAN ST idealnie nadaje się do wyrównywania i izolowania podłóg oraz dachów płaskich. W odróżnieniu od styropianu jego płynna forma pozwala na dokładne wypełnienie szczelin, zwłaszcza z dużą ilością instalacji mocowanych w podłodze. Doskonale termoizoluje i stabilizuje podłoże pod następne warstwy podłogowe. Ze względu na swoją lekkość styrobeton znajduje zastosowanie na stropach o niskiej nośności. Może być stosowany na stropach drewnianych jako lekka termoizolacja, wygłuszenie oraz wypełnienie wyrównujące istniejące krzywizny podłoża.
Wylewka styrobetonowa dobrze sprawdza się jako podkład pod ogrzewanie podłogowe. Lita warstwa termozolacyjna wykonana ze styrobetonu pozbawiona jest mostków termicznych, w ten sposób zwiększa parametry izolacyjne posadzki. Może stanowić ostateczną warstwę, do której łatwo mocuje się rurki wodnego ogrzewania podłogowego.
Podsumowując, styrobeton WOLPLAN ST ma zastosowanie jako:
- wylewka wyrównująca na belkach drewnianych, podłogach na poddaszach, stropach Kleina, betonowych ze specjalnymi wymogami statycznymi
- podbudowa pod zwykłe konstrukcje podłogowe jak np. wylewki podłogowe
- podbudowa pod specjalne konstrukcje podłogowe industrialne i handlowe
- izolacja termiczna do podłóg industrialnych, w supermarketach, basenach, płaskich dachach, pod jastrychy asfaltowe
- masa wyrównująca nierówności istniejącego podłoża
- warstwa izolacji termicznej (podłogowej) w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym
- szczególnie polecana do ocieplania i wyrównywania chudych betonów parteru.
Dlaczego warto zastosować wylewkę styrobetonową?
1. Oszczędność
Zastosowanie styrobetonu jako podkładu termoizolacyjnego pod wylewkę anhydrytową, znacznie zmniejszy koszt jej wykonania. Wytłumaczę, dlaczego tak jest. Spodnia warstwa posadzki, czyli tzw. chudziak, w uśrednieniu zawsze ma wahania poziomów od około 2 do 4 cm. Przy zastosowaniu standardowych podkładów styropianowych krzywizny chudziaka przeniesiemy na warstwę termoizolacji, a wyrównamy je dopiero warstwą wylewki anhydrytowej. Takie rozwiązanie spowoduje wzrost kosztów wylewki od kilkuset złotych do nawet do kilku tysięcy. W przypadku wylewki styrobetonowej krzywizny chudziaka wyrównujemy już na etapie podbudowy termoizolacyjnej.
Krzywizny chudziak i tak trzeba wyrównać. Pytanie czy zrobimy to styrobetonem czy anhydrytem?
Co więcej zastosowanie WOLPLAN ST pozwoli osiągnąć równomiernie funkcjonujący grzejnik podłogowy. Przełoży się to na komfort i zmniejszone koszty ogrzewania.
2. Brak mostów termicznych
Wylewka styrobetonowa nie posiada mostów termicznych, dlatego przegroda osiąga wysoką termoizolacyjność. Naszą wylewkę styrobetonową poddaliśmy testom, które przeprowadził niezależny instytut badawczy w Austrii. Porównaliśmy styrobeton o grubości 10 cm do styropianu 2 x 5cm układanego na przekładkę. Wyniki prezentujemy na zdjęciu obok.
3. Dobra akustyka styrobetonu
Kolejnym powodem, dla którego warto zastosować wylewkę styrobetonową są wysokie parametry akustyczne tego materiału. Przeprowadziliśmy badania akustyczne według normy 16283-2. Uzyskany pomiar wskazał, że nasza wylewka spełnia parametry normy PN-02151-3 i może być stosowana jako warstwa tłumiąca pomiędzy kondygnacjami.
4. Niski ciężar
Niska masa własna wylewki styrobetonowej czyni ją bezkonkurencyjną jeżeli chodzi o zastosowanie na stropie o niskiej nośności. Waga 1m3 WOLPLAN ST 130 to zaledwie 150 kg w postaci suchej. Żaden inny materiał o tak wysokich parametrach termoizolacyjnych – oprócz styropianu, który nie jest plastyczny – nie może się z nim równać.
5. Łatwa obróbka styrobetonu
Jeżeli chodzi o plastyczność styrobetonu, ciekawe jest to, że w bardzo prosty sposób można go obrabiać i tworzyć np. spadki. Dlatego właśnie ma on zastosowanie na dachach płaskich jako warstwa dociskowa, termoizolacyjna i spadkowa.
6. Twardość
Twardość wylewki styrobetonowej jest znacznie większa niż styropianu i w zależności od klasy wynosi od 150 kPa przy styrobetonie 130 do 1200 kPa przy styrobetonie 300. Pozwala to na zastosowanie w pomieszczeniach, gdzie wymagana jest zwiększona nośność posadzki np. magazyny lub garaże.
Sprawdź co o styrobetonie pisze forum budowlane
Rodzaje Styrobetonu
Styrobeton dzieli się na cztery rodzaje: 130 – 200 – 250 – 300